Jedným z najobľúbenejších letných plodov je jednoznačne cuketa. Keď už vyrastie, tak väčšinou v hojnom množstve – a práve preto jej často hľadáme uplatnenie vo viacerých smeroch, aby nevyšla navnivoč. Cuketa je v tomto naozaj skvelá, pretože je univerzálna. Viete, na čo všetko ju môžete použiť a na čo zasa nie?
Vyberajte pozorne
Okrem tradičného grilovania a pečenia existuje naozaj množstvo kreatívnych cuketových receptov, ktoré stojí za to vyskúšať. Cuketový chlieb alebo muffiny ste možno ešte nejedli – tak prečo nespestriť svoj jedálniček?
Pri príprave cukety sa však dá urobiť aj niekoľko chýb, ktoré môžu mať fatálny vplyv na celkový výsledok. Hneď na úvod je dobré vybrať si stredne veľké alebo malé cukety, pretože tie väčšie môžu byť tvrdšie a mať viac semienok, ktoré môžu zasa byť horké. Pri nákupe preto vyberajte také cukety, ktoré sú na dotyk pevné a majú nepoškodenú a hladkú šupku.
Nasoľujete cuketu, s ktorou idete ďalej pracovať? Ak nie, je to chyba. Cuketa je sama o sebe veľmi vodnatá a ak ju 10-15 minút pred použitím nenasolíte, môže byť aj pokrm, ktorý z nej pripravíte, vodnatý a menej chutný.
Varí sa rýchlo, pozor!
Ak chcete cuketu rovnomerne uvariť, musíte ju rovnomerne nakrájať. Len takéto krájanie vám prinesie naozaj konzistentný výsledok. Na všetky nožíky, nože aj iné kuchynské náčinie, ktoré budete nielen pri spracovaní cukety používať, odporúčame využiť tieto zľavy a zľavové kódy.
Cuketa má aj tú výhodu, že sa uvarí veľmi ľahko a rýchlo. Ak ju príliš dlho tepelne upravujete, spôsobíte tým to, že sa jej začne strácať textúra a rozpadne sa. Ideálne je pečenie do tej miery, aby bola cuketa mäkká, ale ešte stále pevná. Tak si zároveň zachováva chuť aj svoje výživové hodnoty.
Možno poznáte ľudí, ktorí cuketu nemajú radi. Je to tak predovšetkým preto, že ak nie je správne ochutená, v podstate žiadnu chuť nemá. Používajte rôzne bylinky, dresingy, koreniny, cesnak aj citrónovú šťavu, aby ste zvýraznili jej chuť a nezabudnite ochucovať rovnomerne, aby sa príchuť dostala do každej časti cukety.
Nezabudnite ju dať do chladničky
Hoci je cuketa univerzálna, predsa sa nájdu medzi jedlami výnimky, ku ktorým sa nehodí. Príliš ťažké a mastné ingrediencie môžu jej jemnú chuť napríklad prebiť – siahnite radšej po niečom ľahšom, ako sú paradajky, bylinky alebo ľahké syry. Hodí sa aj k rybám, kuraciemu mäsu, ryži a cestovinám.
Na to, aby vám cuketa dlho vydržala, ju musíte vedieť správne skladovať. Najlepšie je uchovávať ju v chladničke a len niekoľko dní od jej nákupu – inak síce môže vyzerať v poriadku, ale stratí svoju chuť a textúru. Nespotrebovaná cuketa sa dá aj zamraziť pre budúce použitie (nastrúhaná alebo nakrájaná).
Vyskúšajte cuketu aj v receptoch na sladko – napečte si s ňou napríklad výborný perník, o ktorom by ste ani nepovedali, že je s cuketou! A ku koláčiku sa hodí aj dobrá kávička, preto si pozrite tento test kávovarov alebo navštívte https://www.kavickuj.sk/, aby ste vedeli, ako pripraviť a vychutnávať len tú najlepšiu kávu.